Hľadáte niečo konkrétne?

Skúste zadať kľúčové slovo/-á.

Avris
  /     /  GDPR a ochrana informácií   /  Kybernetická bezpečnosť v praxi

Kybernetická bezpečnosť v praxi

Každý z nás vie čo to znamená slovo závislosť, ale vie každý aj čo znamená kybernetická bezpečnosť? Prečo spájam tieto dva pojmy je určite zrejmé. Každý z nás má mobilný telefón, počítač, notebook či tablet. To ešte ale neznamená, že sme všetci závislý na internete. Ale koľkí z nás napríklad nezoberú do ruky hodinu po prebudení ani jedno z týchto zariadení?

Predchádzanie alebo minimalizovanie vzniku škôd

Nejedná sa už len o ekonomicky motivovanú kriminalitu. Závažné kybernetické útoky často vedú štáty, organizácie, teroristické skupiny aj jednotlivci. Zaistenie kybernetickej a informačnej bezpečnosti preto vyžaduje spoluprácu všetkých zainteresovaných subjektov: štátnych inštitúcií, súkromných organizácií, občanov aj spolupráce na medzinárodnej úrovni.

Cieľ je jasný a pre všetkých rovnaký. Predchádzanie alebo minimalizovanie vzniku škôd a ochrániť informačné systémy (napr. siete, servery) pred ukradnutím, zničením alebo pred ohrozením ich dostupnosti, integrity a dôvernosti spracovávaných informácií. Všetko toto sa už v dnešnom svete deje a aj tento zákon chce pomôcť alebo aspoň minimalizovať škody pred hackerským útokom, zmazaním uložených údajov či únikom citlivých emailov či osobných údajov.[/vc_column_text]

IT bezpečnosť pod kontrolou

Overíme úroveň nastavenia kybernetickej alebo IT bezpečnosti u vás.

Disponujeme tímom  odborníkov so skúsenosťami z mnohých projektov. Tu nájdete všetko na tému informačná bezpečnosť.

[/vc_column][/vc_row]

Kybernetická bezpečnosť a legislatíva

Od 1.4.2018 je účinný zákon č.69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky zaradil od  1. marca 2020 viac ako 1300 obcí do registra poskytovateľov základnej služby. Umožňuje mu to § 17 zákona ZoKB. Okrem toho zaradil medzi povinné orgány aj súkromné spoločností z odvetví:

 1. Doprava
 2. Elektronické komunikácie
 3. Energetika
 4. Pošta
 5. Priemysel
 6. Informačné a komunikačné technológie
 7. Voda a atmosféra
 8. Zdravotníctvo

Samotnú kontrolu nad dodržiavaním zákona o kybernetickej bezpečnosti vykonáva Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky (NBÚ). Naopak s implementáciou a zavedením kybernetickej bezpečnosti do praxi vo Vašej spoločnosti Vám vie pomôcť aj Avris Consulting, s.r.o. Už teraz využívajú pomocné služby a poradenstvo Avrisu niektoré obce alebo nemocnice, ktoré spadli do povinných spoločnosti či poskytovateľov základnej služby podľa zákona.

Na záver musíme spomenúť aj sankcie za nesplnenie svojej povinnosti. Tak ako sme už zvyknutý v dnešnej dobe, tak aj tu sú sankcie za nesplnenie povinnosti vyplývajúcej zo zákona. Najnižšia hranica pokuty začína na 300 eur. Táto čiastka sa môže vyšplhať až na 1% z celkového ročného obratu za predchádzajúci účtovný rok. Najviac však 300 000 eur.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Prihláste sa k odberu nášho Newslettra.

  Registrácia

  Zásady spracúvania osobných údajov prevádzkovateľom Avris Consulting, s.r.o. nájdete v Ochrane osobných údajov

  Odoslaním údajov súhlasím s ich spracúvaním na účely registrácie. Súhlas je dobrovoľný a môžem ho kedykoľvek odvolať.

  Resetovať heslo

  Radi Vám pomôžeme

   Zásady spracúvania osobných údajov prevádzkovateľom Avris Consulting, s.r.o. nájdete v Ochrane osobných údajov