Spoločenská zodpovednosť firiem v čase pandémie je o ľudskosti
Pojem spoločenská zodpovednosť firiem preveruje deklarované hodnoty a etiku firiem práve v čase krízy a nepriaznivých spoločenských javov. Predstavitelia prosperujúcich spoločností a úspešní podnikatelia už v minulosti prejavili svoje spoločenské cítenie pri prírodných pohromách, nešťastiach alebo iných katastrofách. Momentálna pandémia a blížiaca sa ekonomická kríza je pre všetkých tou najväčšou skúškou hodnôt.
Pandémia nového koronavírusu COVID-19 sa v krátkom čase stala globálnou a sužuje už celé globálne spoločenstvo. Tradične medzi prvými filantropmi, ktorí už prejavili svoje spoločenské cítenie sú Mark Zuckerberg (zakladateľ Facebooku) a Bill Gates (spoluzakladateľ Microsoftu). Obaja filantropi sa rozhodli venovať svoje zdroje na urgentnú diagnostiku nového Coronavírusu. Iniciatíva Marka Zuckerbergera a jeho manželky Priscilly Chan je zameraná na pomoc pri testovaní obyvateľov v oblasti zálivu San Francisco. Nadácia Billa a Mellisy Gates podporujú urýchlené testovanie obyvateľov a zdravotníckeho personálu v oblasti Seattlu, ktorý je zatiaľ najviac zasiahnutou oblasťou v USA.
Na nedostatok zdravotníckeho materiálu a pomôcok na Slovensku a v Čechách reaguje slovenská spoločnosť J&T a český holding EPH. Obidvaja najsilnejší ekonomickí hráči v strednej Európe sa rozhodli suplovať vládne podpory proti koronavírusu a darujú Slovensku a Českej republike ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál v hodnote 8miliónov eur. Štedrá finančná pomoc bude spravodlivo rozdelená po 4 milióny pre obe krajiny a bude zameraná na nákup niekoľko miliónov rúšok, respirátorov, rýchle zdravotnícke testy na vírus Covid 19, ochranné odevy, rukavice a okuliare pre zdravotnícky personál. O spravodlivé prerozdelenie prostriedkov sa postarajú Nadácie spoločností J&T, EPH, JOJ, Poštovej Banky v úzkej spolupráci s krízovými štábmi oboch krajín. Nákup zdravotníckeho materiálu v Číne, vďaka dobrým obchodným kontaktom oboch spoločností nebol až taký problém. Treba len veriť, že sa podarí prekonať najväčší problém pri súčasnej situácií dopraviť tieto prostriedky do našich krajín.
Je chvályhodné, že po vzore rôznych medzinárodných iniciatív aj na Slovensku vznikla iniciatíva www.KtopomozeSlovensku.sk. Je to online platforma, ktorá predstavuje prvý organizovaný a prehľadný systém zabezpečenia financií a vybavenia na materiálnu podporu nemocníc a domovov sociálnych služieb. Webstránka zatiaľ obsahuje jednoduchý formulár pre žiadateľov o pomoc a zároveň možnosť pre firmy ale aj jednotlivcov pomôcť – finančne ale aj zabezpečením konkrétneho materiálu, či vybavenia a kontaktmi na dodávateľov. Z vyzbieraných financií bude prioritou nákup čističov vzduchu, respirátorov, rúšok a ochranných oblekov, antibakteriálnych mydiel a dezinfekčných prostriedkov pre slovenské nemocnice.
Iniciátorom platformy je tím okolo Šimona Šicka, ktorý je CEO najväčšej slovenskej firmy na počítačové hry Pixel Federation a medzi hlavných podporovateľov patrí zatiaľ VÚB Banka, spoločnosť CURADEN a Lucia Pašková. Napriek tomu, že iniciatíva vznikla vo veľmi krátkom čase, teší sa veľkému záujmu a denne narastajú na jej konte finančné príspevky.
Momentálne je najdôležitejšie zamerať akúkoľvek materiálnu a finančnú pomoc na zamedzenie medicínskych dôsledkov pandémie.
Facebook vo svojej iniciatíve a globálnej pomoci zašiel ešte ďalej. Myslí nielen na medicínske ale hlavne globálne ekonomické dôsledky pandémie nového koronavírusu. Ako pred pár dňami oznámila CEO spoločnosti Facebook Sheryl Sandberg, spoločnosť zriadila masívny grantový program určený pre malých podnikateľov v objeme 100 miliónov dolárov, ktoré prerozdelí medzi 30 000 malých podnikateľov v 30 krajinách, v ktorých Facebook pôsobí.
Súčasná pandémia je veľkou lekciou pre každú krajinu, ale aj spoločnosť bez ohľadu na geografickú pôsobnosť, veľkosť alebo sektor podnikania. Teraz sme všetci na jednej lodi, bojujeme všetkými možnými prostriedkami proti spoločnému nepriateľovi. Práve teraz je ten pravý čas pre silnejších hráčov, ktorých sa dôsledky pandémie dotknú len okrajovo, prejaviť spoločenskú zodpovednosť a ľudskosť podaním pomocnej ruky tím slabším.
Autor: Ing. Jana Mária Obernauer, MSc., senior consultant & internal auditor